Czy klimatyzacja może być dla nas szkodliwa?

 Strona główna / ABC klimatyzacji / Czy klimatyzacja może być dla nas szkodliwa?

Czy klimatyzacja może być dla nas szkodliwa?

klimatyzacja a zdrowie

Zdaniem wielu ludzi długotrwałe korzystanie z klimatyzacji może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Niektórzy uważają coś takiego za urządzenie, które osusza powietrze, powoduje nieprzyjemny zapach czy może nawet prowadzić do powstawania groźnych chorób. Warto w takim razie dowiedzieć się, czy klimatyzacja rzeczywiście jest aż tak niebezpieczna.

Faktem jest, że klimatyzacja potrafi być szkodliwa dla naszego zdrowia. Warto jednak mieć na uwadze to, że owa szkodliwość w zdecydowanej większości przypadków wynika głównie z winy samych użytkowników, którzy korzystają z tych urządzeń w zupełnie niepoprawny sposób.

Niekiedy płynie to również z nieodpowiedniego montażu. Klimatyzator powinien być zamontowany w taki sposób, aby schłodzone powietrze nie było skierowane bezpośrednio na miejsce, w którym przebywają ludzie. Klimatyzacja będzie działała poprawnie, jeśli chłodne powietrze będzie mogło mieszać się z gorącym.

Oczywiście, wiele zależy również od naszego zdrowego rozsądku; nie należy ustawiać zbyt niskiej temperatury, bowiem faktycznie będziemy mogli sobie znacznie zaszkodzić. Ludzki organizm jest bardzo wrażliwy na nagłe, diametralne zmiany temperatury. Jeśli zatem na zewnątrz panują akurat duże upały, to nie powinniśmy wprowadzać w pomieszczeniu prawdziwych mrozów, jak robi to wielu ludzi. W zupełności wystarczy nam obniżenie temperatury o zaledwie kilka stopni; na pewno będziemy wówczas czuli się o wiele lepiej.

Przy dłuższym użytkowaniu danej klimatyzacji niesamowicie istotną rzeczą jest jej regularne czyszczenie oraz odgrzybianie. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, to w środku pomieszczenia stale będzie gromadził się brud, zarazki i grzyby, które faktycznie mogą dla nas być niebezpieczne.

Warto również dokonywać regularnych przeglądów klimatyzacji – jest to koszt około 200 zł, ale dzięki temu będziemy mieli pewność, że działa ona faktycznie prawidłowo. Jak zatem widać, klimatyzacja nie zawsze musi być dla nas szkodliwa – wszystko zależy od tego, czy będziemy korzystali z niej w prawidłowy sposób.