Klimatyzacja – dobra czy też zła?

 Strona główna / ABC klimatyzacji / Klimatyzacja – dobra czy też zła?

Klimatyzacja – dobra czy też zła?

klimatyzacja

Wiele osób zastanawia się, czy klimatyzacja jest dobra, czy też zła dla naszego zdrowia. W czasie upałów stosuje się ją powszechnie, przy czym niektórzy nadal robią to niechętnie. Przede wszystkim wiadomo, że może powodować przeziębienia, a zatem istotne jest, aby nie stać zbyt długo w strumieniu zimnego powietrza. Pamiętajmy, że zadaniem klimatyzatora jest chłodzenie pomieszczeń i to tym sposobem ma być chłodniej też ludziom.

Aby klimatyzator dobrze spełniał swoją rolę, przede wszystkim należy odpowiednio dobrać go do pomieszczenia. Zbyt mały lub zbyt słaby nie będzie mógł zapewnić pomieszczeniu odpowiedniej ochłody. Istnieją specjalne programy, umożliwiające – na podstawie wpisania kilku danych – określenie wszystkich parametrów urządzenia, jakie będzie najbardziej właściwe do naszego domu. Warto z nich skorzystać – w sklepach obsługiwać program pomoże nam sprzedawca.

Domowy klimatyzator powinien posiadać odpowiednie zabezpieczenie przed tworzącymi się skroplinami – sprawdźmy zatem przed zakupem, czy posiada takowy zbiornik. Pojawiają się również w sklepach klimatyzatory nowej generacji, posiadające przydatne funkcje sterowania – można dopasować wszystkie ustawienia do naszych potrzeb, dzięki czemu przyrząd wyłączy się po uzyskaniu właściwej temperatury. To oszczędność energii oraz większy zysk dla zdrowia – powietrze jest bowiem chłodne, ale nie aż tak chłodne, by nas zaziębić. W droższych klimatyzatorach można znaleźć filtr, który wyłapuje zanieczyszczenia. Najlepiej, by dało się go czyścić – ciągła wymiana może bowiem kosztować.

Czyszczenie zaś – o czym warto wiedzieć – powinno się odbywać co roku przed sezonem letnim. Wówczas klimatyzator jest gotowy do użytku, gdy nadejdą upały i pracuje wydajniej.

Podsumowując, klimatyzacja nie jest zła, ponieważ zdecydowanie gorsze dla naszego organizmu byłoby przegrzanie. Jednakże trzeba odpowiednio dbać o klimatyzator i kupować go z głową – by był jak najbardziej nowoczesny. Wtedy zapewni nam i naszej rodzinie idealną ochronę oraz ochłodę.