Klimatyzator – jak o niego dbać?

 Strona główna / Czyszczenie i konserwacja / Klimatyzator – jak o niego dbać?

Klimatyzator – jak o niego dbać?

konserwacja klimatyzacjiO wszystkie sprzęty trzeba odpowiednio dbać – tylko wtedy mogą nam służyć przez długi czas, nie zmniejszając jednocześnie własnej skuteczności i wydajności. Klimatyzator to urządzenie szczególne – pozwala nam bowiem ochładzać pomieszczenia w trakcie zbyt dużych upałów. Nie trzeba zatem mówić, że jego praca jest szczególnie istotna w lecie, gdy temperatury są tak wysokie, że bez wsparcia klimatyzacji nie sposób gdziekolwiek wytrzymać. Jak jednak dbać o to urządzenie, aby właściwie działało?

Trzeba o tym pomyśleć już na długo przed uruchomieniem w letnich miesiącach – doradzamy jak to zrobić! Klimatyzator, który nie jest odpowiednio zadbany może zrobić więcej złego, niż dobrego. Jego odpowiednie czyszczenie powinno być regularne i zawsze następować przed sezonem letnim, gdy klimatyzator będzie rozpoczynał swoją dłuższą pracę.

Nieoczyszczony sprzęt może bowiem wypuszczać do pomieszczenia zanieczyszczenia, kurz i grzyby – a przecież powinien oczyszczać z nich powietrze, zamiast dodatkowo je brudzić! Nie jest to jednak wina samego urządzenia, ale ludzi – powtarzamy bowiem raz jeszcze, iż sprzęt musi być systematycznie czyszczony! Należy dokładnie przeczyścić turbinę oraz przewody, a przede wszystkim wbudowany w każde urządzenie filtr! Jest to ważne nie tylko dla zdrowia ludzkiego, ale również dla wydajności samego urządzenia – jego moc będzie spadać, aż w końcu zanieczyszczony sprzęt po prostu się zepsuje. Brud uniemożliwi mu bowiem pracę.

Czyszczenie filtru jest istotne również dlatego, że jego zbyt duże zabrudzenie sprawi, że zamiast czystego powietrza, ludzie w pomieszczeniu zaczną oddychać powietrzem o nieładnym zapachu. To brud sprawi, że zacznie się skraplanie wody, a następnie brzydki zapach zacznie się wydzielać. Dlatego należy czyścić wentylator. Najlepiej powierzyć to zadanie fachowcom – dobre firmy, posiadające duże doświadczenie, to gwarancja czystego klimatyzatora, który nie tylko jest bezpieczny dla naszego zdrowia, ale również sprawia, że jesteśmy zdrowsi.