Zwiększone emisje z przemysłu węglowego

 Strona główna / Czyszczenie i konserwacja / Zwiększone emisje z przemysłu węglowego

Zwiększone emisje z przemysłu węglowego

Ilość energii elektrycznej wytwarzanej z węgla na całym świecie wzrosła do nowego rekordowego poziomu około 9%, skłaniając do wysiłków na rzecz ograniczenia globalnej emisji gazów cieplarnianych. Według raportu o rynku paliw jest to silny wzrost, który potencjalnie może doprowadzić do ogromnego globalnego zapotrzebowania na węgiel w tym roku.

Zużycie węgla spadło w 2019 i 2020 roku, choć mniej niż początkowo oczekiwano, a szybkie ożywienie gospodarki w ubiegłym roku doprowadziło do znacznie szybszego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną.

Gwałtowny wzrost cen gazu ziemnego również zwiększył zapotrzebowanie na energię z węgla, czyniąc ją bardziej konkurencyjną.

W zależności od pogody i wzrostu gospodarczego, globalny popyt na węgiel może osiągnąć nowy historyczny poziom już w tym roku i utrzymać się na tym poziomie przez kolejne dwa lata.

Raport podkreśla potrzebę szybkich i zdecydowanych działań politycznych.

Wykres przedstawia globalną sprzedaż pojazdów na rynku wtórnym, które jeszcze 10 lat temu były nowym wycinkiem rynku motoryzacyjnego, a dziś stanowią prawie połowę sprzedaży nowych samochodów, co ma poważne konsekwencje dla globalnego pukania do drzwi.

Wzrost ten mógłby zostać odwrócony poprzez politykę rządową mającą na celu zniechęcenie do kupowania dużych pojazdów, które są obciążeniem dla dovvvilli.