Klimatyzator – sposoby sterowania

 Strona główna / Akcesoria i funkcje / Klimatyzator – sposoby sterowania

Klimatyzator – sposoby sterowania

sterowanie klimatyzacją

W lecie, podczas upałów, klimatyzator to nieodłączna część każdego biura, sklepu, czy mieszkania. Aby nie przegrzać organizmu, koniecznie trzeba schładzać powietrze – a klimatyzator jest najlepszym do tego urządzeniem. W dodatku wciąż się rozwija - i dodawane są do niego coraz to nowsze funkcje. Istnieją jednak różne sposoby obsługiwania tego typu urządzeń. Jakie?

Oczywiście, najprostszym sposobem jest po prostu sterowanie manualne. Zawsze bowiem na powierzchni urządzenia są specjalne pokrętła i przyciski, ułatwiające jego odpowiednie ustawienie. Dostanie się do nich może być jednak problematyczne, jeśli klimatyzator jest umieszczony wysoko – a najczęściej tak właśnie jest. Nawet wchodząc po drabinie można mieć pewne trudności z przestawieniem odpowiednich pokręteł – właśnie dlatego wymyślono drugi sposób sterowania.

Sterowanie zdalne jest najwygodniejsze dla wszystkich użytkowników. Oto bowiem nie trzeba się wspinać po drabinie, by dokonać zmian w ustawieniach lub po prostu wyłączyć urządzenie. Tego typu sterowanie odbywa się przy pomocy specjalnego pilota, który zazwyczaj jest dołączany do zestawu w nowszych urządzeniach. Stojąc na ziemi lub wygodnie siedząc jesteśmy w stanie wprowadzić odpowiednie ustawienia do klimatyzatora, by pracował wedle naszych zaleceń.

Nowoczesne klimatyzatory posiadają wiele różnych funkcji, które umożliwiają wprowadzenie ustawień na przyszłość – żeby klimatyzator na przykład włączał się automatycznie, gdy temperatura w pomieszczeniu będzie zbyt wysoka, albo wyłączał się, gdy już ją obniży. Wszystkie ustawienia wprowadza się, rzecz jasna, za pomocą pilota. Podobnych funkcji jest mnóstwo – i wciąż dodawane są nowe. Zaletą sterowania zdalnego jest również możliwość zastosowania pilota uniwersalnego, jeśli zepsuje się pilot skierowany wyłącznie do klimatyzacji.